پارگی عضله پشت ساق پا

سندرم درد ناحیه ای پیچیده
سندرم درد ناحیه ای پیچیده
سپتامبر 29, 2018
فیزیوتراپی در کاهش دردهای قاعدگی
فیزیوتراپی در کاهش دردهای قاعدگی
اکتبر 20, 2018
پارگی عضله پشت ساق

یکی از شایعترین آسیب ها در هنگام دویدن، کشیدگی و پارگی عضله پشت ساق است.

این عضله که عضله سه سر نام دارد از دو ماهیچه دوقلو در طرفین و نعلی در قسمت میانی و بالا تشکیل شده است که هنگام دویدن و بالا رفتن از پله بطور مدام تحت تأثیر نیروی ناشی از وزن فرد قرار می گیرد.

دلایل پارگی عضله پشت ساق

آسیب این عضله به دو دلیل شیوع بالایی دارد.

جذب و خنثی کردن ضربه های وارد از زمین هنگام فرود آمدن مکرر هنگام دویدن و کمک به حرکت دادن فرد به طرف جلو برای برداشتن گام بلند بعدی دو لیل اصلی شایع بودن پارگی عضله پشت ساق هستند.

در هنگام دویدن به طور میانگین ۱۰۰۰ گام بلند در یک کیلومتر برداشته می شود.

وجود هرگونه ضعفی در مجموعه عضلات پشت ساق و یا هر بخش دیگری در اندام تحتانی و لگن، سبب تغییر الگوی طبیعی دویدن فرد می شود.

هرگونه عدم توازن عضلانی در این زنجیره حرکتی یعنی نواحی بالا و پایین عضلات ساق پا نیز می تواند موجب افزایش فشار بر روی این عضلات شده و آسیب، کشیدگی و یا پارگی عضله پشت ساق را در پی داشته باشد.

از آنجا که عضلات پشت ساق برای جذب و خنثی کردن نیروی عکس العمل زمین و حرکت دادن فرد به سمت جلو طراحی شده، عضلات بالا و پایین آن ها نقش ثبات دهنده و کنترل کننده دارند.

در واقع عضلات بالا و پایین عضلات ساق پا، مسئول ثابت نگه داشتن مفاصل مچ پا، زانو و لگن هنگام حرکت هستند تا عضلات پشت ساق بتوانند وظیفه اصلی شان را به خوبی انجام دهند.

حال اگر عضلات بالا و پایین ساق که به طور اختصاصی برای تأمین ثبات زانو و مچ طراحی شده اند، نتوانند وظیفه محوله را به طور مناسب انجام دهند، عضله پشت ساق سعی در کنترل و ایجاد ثبات در این مفاصل خواهد کرد و نقشش تغییر می کند.

از آنجا که این عضلات برای این وظیفه طراحی نشده اند تحت فشار بیش از حد قرار گرفته، بیش از توانشان کار کرده و آسیب می بینند.

کلینیک فیزیوتراپی زعفرانیه بهترین کلینیک فیزیوتراپی در شمال تهران

صافی کف پا و چرخش پا به طرف داخل مثالی شایع برای این موضوع است، ضعف عضلات باسن نیز که موجب چرخش داخلی زانو می شود نیز می تواند به عنوان مثالی دیگر در این ارتباط می تواند مطرح شود.

عدم آمادگی جسمانی و کم بودن انعطاف پذیری بدن یکی دیگر از دلایل بروز کشیدگی و پارگی عضله پشت ساق است که نرمش و گرم کردن قبل از ورزش می تواند راهکار مناسبی برای پیشگیری از آن باشد، بخصوص که با افزایش سن، میزان انعطاف پذیری عضلات کم شده و خطر بروز التهاب، کشیدگی و پارگی عضله پشت ساق پا افزایش می یابد.

سرد کردن با کشش دادن این عضله با انجام حرکات کششی مناسب که فیزیوتراپیست توصیه می کند بعد از فعالیت های ورزشی می تواند موجب حفظ انعطاف پذیری عضله شده و احتمال آسیب دیدگی را کاهش دهد.

با مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی زعفرانیه و مشورت با متخصصان فیزیوتراپی می توانید تمرینات ورزشی مناسب برای کاهش خطر این آسیب ها در راه رفتن سریع و بالا و پایین رفتن از پله است.

کم آبی بدن نیز موجب کاهش جریان خون در عضلات و کاهش انعطاف پذیری و تحمل آنها می شود و اختلال در عملکرد طبیعی و افزایش آسیب پذیری آن ها را در پی خواهد داشت.

نوشیدن آب کافی در روز، استفاده از کفش مناسب با کفی ارتجاعی و ارتفاع پاشنه مناسب و پوشیدن جورا های بلند برای محافظت از عضلات ساق می توانند به پیشگیری از کشیدگی و پارگی عضله پشت ساق پا کمک کنند.

 

کلینیک فیزیوتراپی زعفرانیه بهترین کلینیک فیزیوتراپی در شمیران

۰۲۱۲۶۲۰۱۳۱۶