درمان کمردرد

رسوب کلسیم
رسوب کلسیم و مشکلات ناشی از آن
می 5, 2019
راهکارهای افزایش قد
راهکارهای افزایش قد
جولای 10, 2019
درمان کمردرد

درمان کمردرد به عنوان یک عارضه شایع از اهمیت زیادی برخوردار است.

برای تشخیص علت کمردرد اسکن و ام آر آی به ندرت مورد نیاز است چراکه درد بیماران در اغلب موارد با یافته های موجود در اسکنها بی ارتباط است و ناشی از خارج شدن یک مهره یا دیسک از جای خودش نیست.

دلایل کمردرد

بسیاری از افراد معتقدند که کوله پشتی های سنگینی که دانش آموزان حمل می کنند علت کمردرد آنهاست، در حالیکه نکته عجیب اینجاست، تحقیقات پزشکی هیچ ارتباطی میان وزن کوله پشتی و بروز کمردرد در دانش آموزان پیدا نکرده اند.

هرچند اگر دانش آموز و یا والدینش معتقد باشند که کوله پشتی اش سنگین است احتمال شکایت کودک از کمردرد بیشتر می شود که می تواند ناشی از ترس و نگرانی بروز این آسیب باشد.

اگر نشستن در وضعیت مناسبی صورت نگیرد، می تواند عامل مهم کمردرد باشد. آیا همه ما باید صاف بنشینیم؟ برخلاف تصور عموم مردم هیچ وضعیت ثابتی در نشستن مفید نیست.

ممکن است برخی با صاف نشستن درد بیشتری احساس کنند و برخی دیگر با قوز کردن احساس سوزش در ناحیه پشت خود داشته باشند.

در واقع وقتی قوز کردن درد بیمار را بیشتر می کند هیچ دلیل علمی نمی تواند آن را تأیید کند.

بسیاری از افراد مبتلا به کمردرد با یک وضعیت بی حرکت مثل صاف و مستقیم نشستن عادت می کنند به طوری که هیچ تغییری هنگام نشستن در این وضعیت ایجاد نمی کنند و این می تواند علائم آنها را تشدید کند. ب

این بیماران باید با شیوه هایی آرام و مطمئن حین نشستن مرتبا وضعیت خود را تغییر دهند و نحوه نشستن و تحرک را از فیزیوتراپیست خود یاد بگیرند.

بلند کردن و خم شدن از کمر اگر به شیوه صحیح انجام بگیرد مشکل خاصی برای فرد ایجاد نمی کند.

بسیار از افراد تصور می کنند که با بروز کمردرد باید از این حرکات و چرخش کمر اجتناب کنند.

تحقیقات علمی فیزیوتراپی این تصور را تأیید نمی کند. البته باید توجه داشت که چنین بیمارانی نباید کارهایی شدیدتر و با تحرکی بیشتر از کارهای روزمره قبلی خود انجام دهند و بلند کردن وزنه بیشتر از تحمل بدنیشان درد و آسیب را بیشتر خواهد کرد، اما لازم نیست خم شدن، بلند کردن و چرخشی را که همیشه در فعالیتهای روزمره شان داشتند محدود کنند.

اگرچه این فعالیتها با خشکی و درد همراه است، اما بدان معنا نیست که برایشان خطرناک است.

بنابراین بیمار باید سعی کند هرچه سریعتر به کارهای متداول خود بازگردد و در این زمان مرتبا آنها را تمرین کند چنانکه یک ورزشکار با پیچ خوردگی مچ پا باید تمریناتی برای بازگشت سریع به دویدن و فعالیتهای ورزشی را انجام دهد.

به طور شایع مشاهده می شود که با شروع کمردرد خصوصا در چند روز اول حرکات و فعالیتها به شدت تغییر پیدا می کنند.

درست مانند لنگیدن فردی که مچ پایش پیچ خورده است و می خواهد با تغییر در حرکت و عملکرد خود، دردش را درمان کند.

بازگشت سریع به حرکات و عملکرد روزمره زندگی که با درد و ترس همراهند بسیار مهم است، اگرچه در روزهای اول و مرحله حاد بسیار سخت است.

بسیاری از بیماران بعد از یک دوره کمردرد الگوی فعالیتها و حرکاتشان به علت ترس و نگرانی از تشدید کمردرد تغییر می دهند که این تغییر مطلوب نبوده و در دراز مدت سبب بروز آسیب بیشتر به ستون فقرات می شود.

درمان کمردرد

برای درمان کمردرد استراحت مطلق مفید نیست و درد شدید نشان دهنده تخریب وسیع در ناحیه ستون فقرات نیست.

سیستم عصبی ما میتواند درد را در هرزمانی متناسب با شرایط تنظیم کند.

اگر بیماری درد زیادی در کمرش احساس می کند ممکن است بدلیل حساسیت بیش از حد سیستم عصبی باشد در حالیکه اسپاسم یا آسیب اولیه بهتر شده باشد.

جراحی

جراحی یکی از روش های درمان کمردرد است که بمنظور برداشتن فشار از روی ریشه عصبی یا نخاع انجام می گیرد و تنها در موراد کمی انجام می گیرد.

در اغلب موارد بیمار می تواند با فعال نگه داشتن خود و شناخت بهتر ماهیت درد و عوامل ایجاد کننده و تشدید کننده آن ، شرایط را به سوی بهبودی آن و کاهش ناتوانی سوق دهد.

فیزیوتراپی کمر

بر اساس مطالعات انجام شده نتایج درمان کمردرد با فیزیوتراپی کمر و تمرین درمانی نسبت به روش های جراحی موثر تر واقع شده است.

فیزیوتراپی کمر با استفاده از مدالیته هایی همچون لیزر پرتوان ، مگنت تراپی ، تخت تراکشن ، منوال تراپی و تمرینات ورزشی به درمان کمردرد کمک می کند.

 

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی کمر – درمان کمردرد – فیزیوتراپی در الهیه – فیزیوتراپی در شمال تهران – کلینیک فیزیوتراپی خوب در تهران