کمردرد و دلایل آن

آسیب های شغلی
آسیب های شغلی
مارس 2, 2019
زانوی عقب رفته
زانوی عقب رفته و درمان آن با فیزیوتراپی
آوریل 2, 2019
کمردرد

وقتی بیماری با کمردرد به کلینیک فیزیوتراپی مراجعه می کند، آگاهی از عامل بروز کمر درد در تشخیص، انتخاب درمان و تخمین زمان بهبودی بسیار اهمیت دارد.

همچنین آگاهی از عامل بروز این اختلال باعث پیشگیری از عود مجدد آن می شود.

اغلب کمردردها منشأ مشترک دارند.

دلایل کمردرد

مهمترین عامل بروز کمردردهای ناگهانی و حاد، بلند کردن اجسام سنگین است.

حمل کیسه های خرید سنگین، هل دادن اتوموبیل، حمل چمدان های سنگین در سفرها و اثاث کشی شایعترین فعالیت هایی است که کمر درد حاد و ناگهانی را در پی خواهد داشت.

بدین ترتیب هشدار در این زمینه و رعایت این نکات می تواند مانع از بروز بخش بزرگی از این آسیب ها شود.

استرس، نگرانی و عصبانیت هم می تواند کمردرد حاد را در پی داشته باشد.

اسپاسم شدید عضلانی به دنبال عصبانیت و پریشانی باعث مراجعه تعداد زیادی از افراد به کلینیک های فیزیوتراپی می شود.

کسانی که در شرایط روحی بد به سر می برند و یا در طول روز مکررا دچار استرس و عصبانیت می شوند، با مراجعه به روانپزشک استفاده از داروهای آرام بخش می توانند مانع از بروز کمردرد عوارض متعدد دیگر شوند.

ایستادن و نشستن طولانی مدت هم به علت اینکه باعث وارد شدن فشار عمودی وزن تنه بر فقرات کمری می شود، به تدریج بیرون زدگی دیسک و کمردرد را ایجاد خواهد کرد.

سفرهای طولانی مدت هوایی و زمینی، مشاغل پشت میز، کارهای منزل مانند آشپزی از جمله کارهایی هستند با قرار گرفتن افراد در وضعیت نشسته یا ایستادن طولانی کمردرد را در پی خواهند داشت.

بنابراین آموزش تمرینهای تقویتی عضلات ثبات دهنده ستون فقرات و تغییر وضعیت هر یک ربع تا نیم ساعت می تواند مانع از بروز کمردرد شود.

ورزش سنگین خصوصا بلند کردن وزنه های بیش از حد توان در سالنهای ورزشی هم از دیگر علل مهم ابتلا به کمردرد است.

انجام تمرینهای متناسب با آمادگی جسمانی و پرهیز از افزایش ناگهانی وزنه و مدت زمان تمرین می تواند از مانع از ابتلا به کمردرد شود.

راه رفتن طولانی با کفش نو، خصوصا اگر کفش نامناسب بوده و ارتفاع پاشنه مناسب نباشد و قوس کف پا را کاملا پر نکند، دلیل مهم دیگر کمردرد است که تجویز کفی و دمپایی طبی از راهکارهای مهم در این موارد است.

اگر به دنبال فعالیت ورزشی و عرق کردن، در معرض کوران هوای سرد قرار بگیرید، عضلات پشت ستون فقرات اسپاسم کرده و کمردرد را در پی خواهد داشت.

نهایتا تغییر جای خواب یا جای نشستن می تواند کمردرد در پی داشته باشد.

استفاده از دو پتوی دو لایه و خوابیدن روی زمین به جای استفاده از تشکهای نرم و همچنین نشستن روی صندلیهای پشتی دار و تکیه دادن به پشتی صندلی و استفاده از بالشهای کوچک برای پرکردن قوس کمر روشهای مفیدی در پیشگیری از چنین کمر دردها به شمار می رود.

 

 

کلمات مرتبط :

کلیننیک فیزیوتراپی در شمال تهران – فیزیوتراپی در اوین – فیزیوتراپی در ولنجک – فیزیوتراپی در الهیه – دکتر فیزیوتراپی