آسیب های زانو

برآمدگی جلوی ترقوه
برآمدگی جلوی ترقوه
جولای 3, 2018
سردرد تنشی
سردرد تنشی ، علائم و درمان آن
جولای 30, 2018
آسیب های زانو

آسیب های زانو

مفصل زانو یکی از مفاصل پرکاربرد بدن است که انتهای استخوان بلند ران و انتهای بالایی استخوان ساق در این محل به هم مرتبط می شوند.

مفصل زانو در یک کپسول بسیار ضخیم قرار گرفته و سطوح آن توسط بافت غضروفی پوشیده شده است.

رباط‌ های زانو شامل رباط‌ داخلی، رباط‌ خارجی و رباط‌های صلیبی به حفظ ثبات مفصل زانو کمک می‌کنند.

مینیسک‌ های داخلی و خارجی نیز به ثبات بیشتر مفصل زانو کمک می‌کنند.

از آن جا که مفصل زانو بسیار پرتحرک بوده و فشار ناشی از وزن بر آن وارد می شود احتمال آسیب پذیری آن نیز نسبت به سایر مفاصل بدن بیشتر است.

فیزیوتراپی زانو راهکاری موثر در درمان زانودرد و آسیب های زانو است.

فیزیوتراپیست از عوامل فیزیکی ، تکنیک های دستی و تمرین درمانی برای درمان آسیب های زانو استفاده می کند.

با توجه به شیوع مشکلات مفصل زانو تصمیم گرفتیم در این مقاله به برخی از رایج ترین آسیب ها و بیماری های زانو که می تواند منجر به زانودرد شوند اشاره کنیم.

شایع ترین آسیب های زانو

آب آوردن زانو

التهاب و تجمع مایع در فضای مفصلی زانو عارضه ای است که به عنوان آب آوردن زانو شناخته می شود.

ساییدگی غضروف مفصلی ، التهاب بورس های زانو (بالشتک‌های حاوی مایع در مفصل زانو) ، آسیب تاندون های زانو … می تواند سبب بروز این عارضه شوند.

برای درمان این آسیب با استفاده از باندکشی، کمپرس یخ و مدالیته‌ های ضدالتهاب فیزیوتراپی مانند لیزر تراپی، اولتراسوند و تحریک الکتریکی، مایع مفصلی زانو به طور طبیعی جذب شود.

بی‌ثباتی مفصل زانو

بی ثباتی مفصل زانو می تواند سبب آسیب مینیسک‌ ها، غضروف‌های مفصلی و حتی رباط‌ های زانو شود.

ازگود اشلاتر

یکی از آسیب های شایع زانو در سنین کودکی و نوجوانی است که با درد و تورم ناحیه استخوانی زیر کشکک زانو مشخص می شود.

در این بیماری عضله چهارسر در محل اتصال به زیر استخوان کشکک دچار التهاب می شود.

مصرف داروهای ضد درد و ضد التهاب ، کمپرس یخ و تمرینات فیزیوتراپی زانو می توانند به بهبود این وضعیت کمک کنند.

کندرومالاسی کشکک زانو

ساییدگی و فرسایش سطوح مفصلی و غضروف زیر کشکک زانو عارضه ای است که به عنوان کندرومالاسی کشکک یا نرمی غضروف کشکک زانو شناخته می شود و اغلب در کودکان و نوجوانانی که فعالیت زیادی دارند دیده می شود.

استفاده از زانوبند برای کاهش فشار از روی زانو و تمرینات فیزیوتراپی به منظور تقویت عضله چهارسر می تواند به بهبود این آسیب کمک کند.

آسیب رباط های زانو

انجام ورزش هایی مانند فوتبال و بسکتبال که با دویدن ، پریدن و جهش های زیادی همراهند خطر آسیب‌ رباط‌ های صلیبی زانو را افزایش می دهند.

رباط‌ های زانو وظیفه ثبات مفصل در جلو و عقب رفتن و چرخش ساق پا را بر عهده دارند و با تقویت عضلات چهارسر ران می توان از آن ها محافظت و احتمال آسیب دیدگی آن ها را به حداقل رساند.

زانوی دوندگان

این عارضه که اغلب در افراد جوان که ورزش هایی مانند دویدن و کوهنوردی انجام می دهند بیشتر دیده می شود سبب بروز درد در قسمت خارجی زانو و قسمت بیرونی کشکک زانو می‌شود. 

با انجام تمرینات فیزیوتراپی زانو مانند قرار دادن پا در حالت ضربدری هنگام ایستادن و خم شدن به جلو یا خوابیدن روی لبه تخت و آویزان کردن اندام تحتانی از پشت که به کشش عضله خارجی ران کمک می کند می توان به بهبود این آسیب کمک کرد.

آسیب مینیسک‌ زانو

آسیب مینیسک زانو یکی از آسیب های شایع زانو است که اغلب در جوانان ورزشکار که ورزش های پرتحرک مانند فوتبال انجام می دهند دیده می شود.

وارد شدن ناگهانی نیروی وزن به مفصل زانو طی دویدن و فرود آمدن روی زانو می تواند سبب آسیب و پارگی مینیسک‌ های داخلی و خارجی زانو شود.

فیزیوتراپی و تمرین درمانی برای تقویت عضلات زانو می تواند به بهبود این آسیب کمک کند.

التهاب بورس زانو

یکی دیگر از آسیب‌های شایع زانو در افراد جوان تورم و التهاب بورس های زانو در قسمت اتصال عضله چهارسر به زیر استخوان کشکک است که اغلب در اثر فعالیت های سنگین ورزشی رخ می دهد.

تقویت عضله چهارسر با تمرینات فیزیوتراپی می تواند به پیشگیری از این آسیب و در صورت بروز به بهبودی آن کمک کند.

آرتروز زانو

آرتروز یکی بیماری شایع تخریبی و پیشرونده مفصلی است که به علت فرسایش تدریجی غضروف مفصلی رخ می دهد و احتمال آن با افزایش سن بالاتر می رود.

آرتروز زانو شایع ترین دلیل زانودرد در افراد میانسال و سالمند است که سبب بروز درد و تورم زانو و محدودیت حرکتی زانو می شود.

استفاده بیش از حد و مکرر از زانو ، خم و راست کردن زیاد زانو و اضافه وزن از جمله عواملی هستند که ریسک ابتلا به آرتروز زانو را افزایش می دهند.

فیزیوتراپی و انجام تمرینات ورزشی که توسط فیزیوتراپیست تجویز می شود می توان تا حد زیادی به بهبود وضعیت زانو کمک کرد.

در صورتی که غضروف مفصلی به مقدار زیادی دچار فرسایش شده که با روش های غیر جراحی نمی توان شرایط بیمار را بهبود بخشید جراحی تعویض مفصل زانو می تواند به وضعیت حرکتی بیمار کمک کند.

فیزیوتراپی پس از جراحی های ارتوپدی همچون جراحی تعویض مفصل زانو برای کمک به تسریع بهبودی ، کاهش عوارض جراحی و افزایش انعطاف پذیری زانو ضروری است.

کیست بیکر

یکی از آسیب های زانو است که اغلب در افراد میانسال و سالمند و افرادی که به مدت طولانی می ایستند رخ میدهد کیست بیکر است که با تورم و التهاب بورس پشت زانو مشخص می شود.

قرار دادن کمپرس یخ در محل ملتهب و درمان های فیزیوتراپی زانو می توانند به بهود این آسیب زانو کمک کنند.

پیشگیری از آسیب های زانو

  • حفظ وزن در محدوده طبیعی
  • انجام ورزش های تقویت کننده عضلات زانو تحت نظر فیزیوتراپیست
  • اجتناب از انجام کارهایی که فشار زیادی به زانو وارد می کنند مانند : دوزانو و چهار زانو نشستن ، انداختن پاها روی هم هنگام نشستن ، بالا و پایین رفتن زیاد از پله و …
  • جایگزین کردن توالت فرنگی بجای توالت ایرانی

 

در کلینیک فیزیوتراپی زعفرانیه در شمال تهران با مدیریت فیزیوتراپیست پرهام پارسانژاد خدمات فیزیوتراپی زانو با استفاده از پیشرفته ترین تجهیزات و بروزترین متدهای فیزیوتراپی انجام می گیرد.

تلفن تماس با کلینیک فیزیوتراپی زعفرانیه : ۰۲۱۲۶۲۰۱۳۱۶