یوگا و تاثیر آن در کاهش درد

فیزیوتراپی و ترمیم بافت های آسیب دیده
فیزیوتراپی و ترمیم بافت های آسیب دیده
ژانویه 17, 2019
شکستگی آرنج
شکستگی آرنج
فوریه 13, 2019
یوگا

یوگا هم می تواند موجب کاهش دردهای اسکلتی عضلانی شود و هم مانند هر ورزش دیگری می تواند موجب آسیب به ستون فقرات و مفاصل شود.

بررسی ها نشان داده است که ۷۵ درصد ورزشکاران یوگا دردهای کمر و گردنشان بهبود یافته است.

اما ۱۰ درصد از شرکت کنندگان در این ورزش دچار آسیب های مختلف می شوند و ۲۰ درصد از شرکت کنندگان مشکلات مفصلی شان تشدید می یابد.

این یافته ها نشان می دهد که باید نگرش درمانگران به ورزش یوگا نسبت به گذشته محتاطانه تر شود و این ورزش را مطلقا درمان اختلالات اسکلتی عضلانی ندانند.

این ورزش می تواند در شانه ها، آرنج ها، مچ ها و دستها ایجاد آسیب کند و این موضوع به علت وزن اندازی زیاد بر روی دست ها در حرکات مختلف بروز می یابد.

به طور طبیعی دست های انسان برای تحمل وزن طراحی نشده اند و این نوع طراحی می تواند دلیلی برای شیوع بالای آسیب های اندام فوقانی در ورزشکاران یوگا باشد.

در بسیاری از تمرینات این ورزش، افراد در حالت برعکس وزن خود را بر روی دستها می اندازند.

با توجه به محبوبیت، امنیت نسبی و اثرات درمانی که این ورزش دارد، طرفداران آن باید همه احتیاطاتی را که در مورد ورزشهای دیگر در نظر می گیرند، حین یوگا هم رعایت کنند.

علیرغم همه آمارهای ذکر شده همچنان یوگا بهترین ورزش پیشنهادی برای بیماران مفصلی بعد از شنا و پیاده روی به شمار می رود.

افرادی که سابقه مشکلات عضلات و مفاصل خصوصا در دستها،مچ ها، آرنج ها و شانه ها دارند باید ضمن مشورت با فیزیوتراپیست خود و انجام درمانهای لازم، مربی یوگای خود را در جریان این ناراحتی ها بگذارند تا تمرینات در وضعیتهای ایمن و بی خطر انجام شود.

اینکه افراد تصور کنند هر تمرین یوگا برای هر شخص کاربرد درمانی دارد و نمی تواند آسیبی را متوجه اش کند، بسیار اشتباه و خطرناک است، چرا که ویژگیهای فردی آنها با هم متفاوت است و هر یک نقاط قوت و ضعف متفاوتی در سیستم عضلات و استخوانها و مفاصل خود دارند.

بنابراین صرف نظر از اینکه به طور کلی فشار تمرینات یوگا بر روی دستها بیشتر است، حین انجام حرکات هم باید توجه شود که درد ایجاد نشده و در یک جلسه تمرین فشار زیاد و ناگهانی بر عضلات و مفاصل وارد نشود. مربی شما می تواند با گزارش شما از احساس درد و ناراحتی در مفاصل، راههای ایمن تری را برای انجام حرکات و مشارکت فعال و مستمر در جلسات تمرین به شما پیشنهاد کند.

ایجاد تعادل، مهارت و انعطاف پذیری که از اهداف اختصاصی این ورزش است در کوتاه مدت به دست نخواهد آمد و باید قدم به قدم و به تدریج تمرینها پیشرفت یابند.

ویژگی منحصر به فرد ورزش یوگا تمرکز و توجه به حرکات و عضلات درگیر است که منجر به کاهش استرس و ایجاد آرامش در افراد می شود.

از این رو بسیاری از فیزیوتراپیست ها تمایل دارند تا بیمارانشان بعد از پایان جلسات درمان فیزیوتراپی به این ورزش بپردازند.

 

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در زعفرانیه – فیزیوتراپی در ولنجک – فیزیوتراپی در الهیه – فیزیوتراپی در تجریش – فیزیوتراپی در قیطریه