افزایش درد استخوان و مفاصل

شکستن قولنج گردن
شکستن قولنج گردن
دسامبر 1, 2018
قفل شدن کمر
قفل شدن کمر
دسامبر 26, 2018
افزایش درد استخوان و مفاصل

از سال های دور افزایش درد استخوان و مفاصل بخصوص در افراد سالمند و یا کسانی که سابقه آسیب یا بیماری خاص ارتوپدی یا روماتولوژی داشتند، نشانه ای از تغییر آب و هوا بوده است.

اغلب افرادی که به روماتیسم و سایر بیماری های مفصلی دچارند در فصل های سرد سال (پائیز و زمستان) از تشدید درد و علائم بیماری شان شکایت می کنند.

اگرچه مطالعات کمی در این زمینه وجود دارد و حتی بسیاری از پزشکان این موضوع را یک باور عامیانه می دانند، اما از آنجا که یک شکایت شایع در میان مردم است چند نظریه برای توجیه آن مطرح است.

علت افزایش درد استخوان و مفاصل

تغییر فشار هوا، درجه حرارت و میزان رطوبت همراه با تغییر فصل می تواند تحریک کننده گیرنده های درد موجود در مفاصل و عضلات باشند و سبب افزایش شیوع بیماری هایی مانند کمردرد و زانودرد شوند.

نظریه دیگر این عوامل را بر فشار مغزی و مکانیس مهای کاهش درد در مغز مؤثر می داند.

اما باور بسیاری هم بر این است با تغییر آب و هوا در پاییز و سرد و بارانی بودن اغلب روزها، مردم و بخصوص سالمندان زمان بیشتری را در منزل می گذرانند و میزان تحرک آنها کمتر می شود و به همین دلیل درد و خشکی مفاصل در آنها عود می کند.

اما آنچه که انکار ناپذیر است رابطه میان آب و هوا با درد و خشکی مفاصل است که در برخی افراد شدیدتر و در برخی ضعیف تر است.

از این رو تصور بر این است که حساسیت افراد نسبت به تغییرات آب و هوا متفاوت است و برخی نسبت به این تغییرات حساسیت داشته و علائم آن درد و خشکی و تورم مفاصل است.

روانشناسان هم بهبود وضعیت روحی و روانی افراد در فصول گرم سال که نور خورشید هم بیشتر است و افت این شرایط در فصول سرد سال را از دیگر علل تشدید مشکلات مفصلی و عضلانی می دانند که مشاوره و تغییر سبک زندگی هم می تواند روشی مناسب برای بهبود وضعیت این بیماران به شمار رود.

بررسی ها نشان داده که در ماه دوم پاییز مراجعه افراد به مراکز درمانی و کلینیک های فیزیوتراپی به دلیل درد مفاصل و اسپاسم عضلات حدود ۳۰ درصد بیشتر از سایر ماه ها بوده و این مراجعات در ماه ابتدایی بهار که هوا رو به گرمی می رود به حداقل ممکن می رسد.

نقش فیزیوتراپی در تسکین دردهای مفصلی

فیزیوتراپیست ها معتقدند که بیماران روماتیسمی در چنین مواقعی باید با مراجعه به متخصصین مربوط دوز داروهای خود را تغییر داده و سایر بیماران مفصلی و سالمندان با یادگیری تمرینات کششی و تقویتی و انجام مداوم آنها به صورت روزانه آمادگی جسمانی خود را در فصل سرما بهبود بخشند.

در کلینیک های فیزیوتراپی ضمن استفاده از دستگاه های کاهش دهنده التهاب و بهبود دهنده گردش خون، ارتز مناسب برای این بیماران تجویز می شود.

با مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی زعفرانیه در شمال تهران می توانید از خدمات تخصصی فیزیوتراپی برای درمان درد و خشکی مفاصل و استخوان ها بهره مند شوید.

برای مثال کسی که یک شکستگی قدیمی در مچ دست خود دارد و در هر زمستان درد مچ به سراغش می آید، باید از یک مچ بند حمایت کننده در این دوره استفاده کند.

یا فردی که به آرتروز زانو مبتلاست بهتر است در پاییز از زانوبند با کشکک باز استفاده کند.

بیماری که ابتدای هر فصل پاییز دچار اسپاسم و گرفتگی عضلات کمر می شود، یک کمربند کشی می تواند مانع از تشدید مشکلش شود.

پمادها و ژل های ضد التهاب و گرم کننده هم راهکار مناسب دیگری در این مواقع از سال است.

 

 

کلمات مرتبط :

علت افزایش درد استخوان و مفاصل – درمان خشکی مفاصل – درمان درد مفاصل – فیزیوتراپی مفاصل – درمان خشکی مفصل با فیزیوتراپی – فیزیوتراپی در زعفرانیه – فیزیوتراپی در الهیه – فیزیوتراپی در خیابان فرشته – بهترین فیزیوتراپی شمال تهران – انجمن فیزیوتراپی ایران – انجمن فیزیوتراپی تهران